Aktuality

Máme nového kolegu medzi medzinárodnými horskými sprievodcami

S radosťou Vám oznamujeme, že do nášho tímu pribudol nový člen.
Je ním horolezec, lyžiarsky inštruktor a dobrovoľný záchranár, Alexander Ružbašan.
Po absolvovaní kurzu IML a odovzdaní všetkých povinných súčastí kurzu môžeme konšatovať, že Šaňo, ako ho všetci volajú, je medzi nami.
Prajeme mu veľa úspechov v práci medzinárodného horského sprievodcu a hlavne veľa zdravia, aby sa so svojimi priateľmi a klientmi mohol podeliť o zážitky z hôr.

Rada SAHS

p.s.: ak si o ňom chcete prečítať viac, kliknite na tento odkaz:http://www.alexski.sk/

Naše rady navždy opustil Andrej Baňas

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že nás 27. novembra 2020 navždy náhle opustil náš kolega a kamarát, Andrej Baňas vo veku práve dožitých 66 rokov.

Bol to človek s veľkým srdcom a nekonečnou láskou k horám a športu. 
Andrej, ako zakladujúci člen našej organizácie, prispel svojim ľudským prístupom a podporou k rozširovaniu našich radov a zlepšovaniu podmienok organizácie.
V horách prežil prakticky celý život. Bol na expedíciách v Severnej Amerike, v Alpách, na Pamíre, v Altaji, na Kaukaze, či na Špicbergoch.
Neublížili mu nebezpečné lavíny, padajúce skaly, útočiace ľadové medvede, ale vzala si ho predčasne zákerná choroba s ktorou bojoval do posledných dní neuveriteľne statočne.
Navždy ostaneš v našich srdciach, VEGAS!

Česť Tvojej večnej pamiatke.

V mene rady SAHS vyjadrujeme hlbokú úprimnú sústrasť rodine, priateľom a známym.

Smútiaci kamaráti a kolegovia.

 

Vegas, vždy budeš medzi nami.

Medzi medzinárodných horských sprievodcov SAHS pribudla druhá žena

S radosťou Vám oznamujeme, že do nášho tímu pribudla už druhá žena.
Je ňou tatranka, Andrea Saloňová.
Po absolvovaní kurzu IML a odovzdaní všetkých povinných súčastí kurzu môžeme konšatovať, že Andrea je medzi nami.
Prajeme jej veľa úspechov v práci horského sprievodcu a hlavne veľa zdravia, aby sa so svojimi priateľmi a klientmi mohla podeliť o zážitky z hôr.

Rada SAHS

p.s.: ak si o nej chcete prečítať viac, kliknite na tento odkaz:
https://modralanovka.sk/andrea-salonova-tatranec-i-na-ostrove-hlada-uzke-strme-kuloare/
 

Novinky od značky Bergans 2020

ULTRAĽAHKÝ OUTDOOROVÝ BATOH BERGANS HELIUM 55
Neuveriteľne ľahký turistický batoh Helium 55 využíva poslednú generáciu patentovaného nosného systému Bergans Quick Adjust ™ PRO pre vysokú nosnosť a maximálne pohodlie pri nosení.
Batoh Helium 55 má na prednej strane praktické otváranie na zips. Nielen na dlhších cestách Vám príde vhod jednoducho ovládateľný kompresný systém aj kompatibilita s hydratačným systémom.
Funkčné ľahký turistický batoh Helium 55 bol vyrobený z vysoko kvalitných nylonových tkanín.
https://www.youtube.com/watch?v=YBEHwVIo1XI​

NÓRSKÁ OUTDOOROVÁ RETRO KOLEKCIA BERGANS NORDMARKA
Pre ľudí, ktorí majú radi klasiku, ako si ju pamätáme z dôb minulých, kedy sa nepoužívali syntetické materiály, tak, ako tomu je aj teraz s touto kolekciou.
https://www.youtube.com/watch?v=9_MiSqpkahE&t=9s 

OUTDOOROVÝ BATOH BERGANS TROLLHETTA 75L
Toto je batoh pre tých, ktorí chcú tráviť čas v horách dlhšie a potrebujú si na cesty zbaliť toho viac. Aj napriek svojmu objemu je ľahký a s veľkou variabilitou výbavy.
https://www.youtube.com/watch?v=YNJq_2-xI6Y

Viac výrobkov nájdete na stránke: https://www.norskamoda.cz/

Prvá virtuálna konferencia UIMLA november 2020

V dňoch 6.-7.novembra 2020 sa koná prvé virtuálne Valné zhromaždenie UIMLA v histórii, ktoré sa uskutočnilo touto formou pre globálne ťažkosti s pandémiou COVID 19.
Dôležité udalosti:

 • Japonsko sa stalo dvadsiatym členom UIMLA www.jfmga.com
 • Ďalším plným členom UIMLA je Slovinsko www.zpvs.si
 • Schválenie zmien v štatúte UIMLA
 • UIMLA sa stala členom LT&C, ktorá je medzinárodnou organizáciou spájajúcou ochranu prírody a udržateľný turizmus www.ltandc.org
 • Grécko sa stalo ašpirantskou krajinou UIMLA www.hmga.gr
 • Bolívia bola prijatá za ďalšieho ašpiratna UIMLA 
 • Schválil sa rozpočet organizácie na rok 2021

 

Virtuálne Valné zhromaždenie UIMLA

Horská záchranná služba prichádza s novou mobilnou aplikáciou

Dňa 22.7.2020 sa oficiálne uviedla do prevádzky aplikácia "Horská záchranná služba" v spolupráci s poisťovňou Generali, ktorá slúži v prvom rade na privolanie pomoci v horskom prostredí, ale aj iné novinky. Prinášame informácie o nej v oficiálnej tlačovej správe.

Horská záchranná služba spustila v týchto dňoch v spolupráci s poisťovňou Generali novú aplikáciu Horská záchranná služba, s ktorou si v prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach v horách kdekoľvek na Slovensku. Aplikácia obsahuje taktiež unikátnu funkciu – elektronickú knihu vychádzok, ktorá je technologickou novinkou v rámci celej Európskej únie.
 
Horská záchranná služba sa rozhodla reagovať na stúpajúci trend digitalizácie a predstavila úplne novú aplikáciu s množstvom užitočných funkcií, ktoré nielen v núdzi ocení každý turista. Nová aplikácia HZS nadväzuje na úspešný projekt záchranárskej aplikácie, ktorú si stiahlo viac ako 65 tisíc užívateľov. „Aplikácia je v dnešnom svete nástroj, ktorý dokáže dať návštevníkovi na jednom mieste a zároveň kdekoľvek v teréne množstvo užitočných informácií a rád, ktoré môžu prispieť k zvýšenému komfortu a bezpečiu v horách,“ vysvetľuje Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby.
 
Turisti sa vďaka novej aplikácii dokážu okamžite spojiť so záchranármi. Jediné kliknutie na tlačidlo „Privolať pomoc“ ich okamžite spojí s tiesňovou linkou HZS. Ak nemôžu pre úraz hovoriť alebo sú nepočujúci, komunikovať so záchranármi môžu aj prostredníctvom chatu alebo sms správ.
Nová aplikácia je výraznou pomocou aj pre samotnú Horskú záchrannú službu. Z jej štatistík vyplýva, že počet zásahov z roka na rok pribúda, pričom najčastejšie ide o prípady, keď sa turisti stratia v horách. „Za posledných 10 rokov evidujeme 182 %-ný nárast žiadostí o pomoc, z čoho takmer štvrtinu tvoria zablúdenia alebo uviaznutia ľudí v horskom teréne, čo je alarmujúci stav. Bez moderných nástrojov by pomoc bola veľmi náročná, hlavne z časového hľadiska,“ upozorňuje Jozef Janiga z HZS.
 
Ak sa v horách stratíte, záchranári vás vďaka GPS lokalizácii v teréne ľahšie nájdu alebo vám poradia, ako sa dostať späť na turistický chodník. Okrem toho však aplikácia obsahuje aj ďalšie užitočné funkcie. Dohľadať si jednoducho viete najbližšie stredisko Horskej záchrannej služby, záchrannú stanicu, stanicu s defibrilátorom či najbližšiu horskú chatu. V aplikácii si môžete vyplniť vaše plánované turistické trasy, ako aj predpokladaný čas vášho návratu. Po uplynutí stanoveného času vám príde upozornenie na úspešné potvrdenie cieľa. Ak naň nezareagujete bude automaticky odoslané upozornenie na osobu, ktorú v aplikácii uvediete ako kontaktnú osobu pre prípad núdze. „V poslednom čase sa stretávame s návštevníkmi, ktorí sa pohybujú na horách sami. Práve pre nich je určená kniha vychádzok a túr. Ide vlastne o virtuálnu knihu, v ktorej si môžu turisti zadať cieľ a čas návratu a v prípade potreby aplikácia oboznámi s problémami blízku osobu alebo HZS,“ vysvetľuje Janiga.
 
Turisti nájdu v aplikácii aj aktuálne výstrahy a upozornenia pre konkrétne turistické oblasti na území Slovenska, ktoré ich informujú okrem meteorologických výstrah, aj o uzavretí chodníkov či zhoršení turistických podmienok na trase, napríklad vplyvom popadaných stromov či nespevneného chodníka a prípadne, ak je to možné, aj o vhodnej obchádzke alebo alternatívnej trase. Rovnako tu nájdete aj inštruktáž, ako správne podať prvú pomoc.
 
Aplikáciu si je možné zadarmo stiahnuť v App Store alebo Google Play. Po stiahnutí aplikácie do smartfónu a overení telefónne čísla si užívatelia môžu vyplniť svoj osobný profil. Kde o sebe môžu uviesť nielen základné informácie, ale aj zdravotné ťažkosti a zoznam užívaných liekov, či kontaktnú osobu, ktorú je možné v prípade potreby kontaktovať. Tieto informácie sú pre Horskú záchrannú službu veľmi užitočné, pretože môžu uľahčiť prípadnú záchrannú akciu.
 
Na vývoji novej aplikácie Horskej záchrannej služby pracovala spoločnosť Medical Information Technologies, ktorá obdobné aplikácie prevádzkuje aj v Maďarsku, Rakúsku či Českej republike. „Nová aplikácia HZS je unikátnym spojením funkcionalít na privolanie pomoci s funkciami a informáciami pre bezpečný pohyb v horskom teréne. Napríklad systém elektronickej knihy vychádzok je v rámci Európskej únie úplnou novinkou. Unikátna je taktiež cezhraničná spolupráca a schopnosť aplikácie privolať pomoc vrátane odoslania dôležitých dát v rámci ďalších 3 krajín, a to bez potreby sťahovania samostatnej aplikácie,“ vysvetľuje Filip Maleňák, riaditeľ spoločnosti Medical Information Technologies.
 
Veľkou výhodou aplikácie je práve jej medzinárodné uplatnenie. Privolať si s ňou pomoc dokážete v slovenčine aj v Maďarsku či Rakúsku a, samozrejme, funguje to aj obrátene. „Zo štatistík jednoznačne vyplýva, že najviac návštevníkov v slovenských horách pochádza zo Slovenska. Významnou skupinou návštevníkov sú Česi, Poliaci, Maďari, ale aj Angličania, Rakúšania či Nemci. Pri niektorých z nich sa pri dovolaní na našu tiesňovú linku stretávame s jazykovou bariérou, s čím nám práve aplikácia môže výrazne pomôcť,“ dodáva Janiga.
 
Projekt je financovaný z Nadačného fondu poisťovne Generali pri Nadácii Pontis. Poisťovňa Generali je zároveň aj generálnym partnerom aplikácie. „Hory a poistenie k sebe jednoducho patria, preto sme radi, že sme práve my mohli podporiť vývoj tejto jedinečnej aplikácie, ktorá v sebe spája presne to, čo je blízke aj našej poisťovni – pomoc ľuďom, prevenciu a inovácie. Aj toto je spôsob, akým chceme byť ešte aktívnejší v našich komunitách a pomáhať tam, kde to situácia a okolnosti vyžadujú,“ uzatvára Juraj Jurčík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ poisťovne Generali.
  
GENERALI GROUP
Generali je jednou z popredných poskytovateľov poistenia a asset managementu. Bola založená v roku 1831 a pôsobí vo viac ako 50 krajinách sveta. V roku 2019 dosiahla príjem z poistného viac ako 69,7 mld. eur. So 72 000 zamestnancami po celom svete a 61 miliónmi klientov patrí Skupine Generali vedúca pozícia na trhoch v Európe a čoraz dôležitejšie postavenie na trhoch v Ázii a Latinskej Ameriky. Ambíciou Skupiny Generali je stať sa pre svojich klientov celoživotným partnerom ponúkajúc inovatívne a personalizované riešenia vďaka jej neprekonateľnej distribučnej sieti.  V Rakúsku, strednej a východnej Európe a Rusku pôsobí Skupina prostredníctvom regionálneho zastúpenia (Austria, CEE & Russia Regional Office so sídlom v Prahe), ktoré zastrešuje celkovo 13  krajín a patrí tak medzi troch najväčších poisťovateľov v tomto regióne.

Viac info k aplikácii HZS najdete tu.

"V horách ste s nami v bezpečí"

V sobotu 23.5.2020 sa na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách konalo stretnutie SAHS a Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry na otvorenie spolupráce a ubezpečenia návštevníkov našich Tatier, že je už všetko pripravené na letnú sezónu a my sa tešíme na návštevníkov hôr a sme pripravení poskytovať im naše služby v čo najvyššej kvalite. Naši kolegovia sa zapojili do natáčania reklamného spotu, ktorý bude Tatry zviditeľňovať. Na fotografiách je len malá časť medzinárodných horských sprievodcov s licenciou na sprevádzanie ľudí po turistických chodníkoch  a v ľahko dostupnom teréne i mimo nich. Sme roztrúsení po celom Slovensku, je len na Vás, kde chcete naše služby využiť.

Cenník služieb IML pre rok 2020

Odporúčaná denná tarifa za prácu horského sprievodcu v teréne s prihliadnutím na náročnosť a dĺžku vysokohorskej túry, bola pre rok 2020 schválená VZ SAHS, uvádzame ju v nasledujúcej tabuľke. 
 

Cenník za výkon horskej sprievodcovskej činnosti pre rok 2020 1 - 2 osoby  3 - 6 osôb
Poldenná túra do 4 hodín  80,00 € / skupina 120,00 € / skupina
Celodenná túra do 10 hodín  160,00 € / skupina 180,00 € / skupina
Viacdenná túra*  160,00 € / skupina 180,00 € / skupina

 

Možnosti uskutočnenia vysokohorskej túry s medzinárodným horským sprievodcom:

 

Ľahké túry, výstupy a kurzy: letná a zimná turistika, trekking, snežnice, ski touring, kurzy.

Náročné túry a výstupy: hrebeňové túry, rokliny a tiesňavy, trasy s technickými zariadeniami (reťaze, kramle, istiace laná, ...), via ferraty, zimné túry vo vysokohorskom teréne.

 

* Paušálna suma za 1 deň práce horského sprievodcu. Objednávateľ zabezpečí ubytovanie v jednolôžkovej izbe, polpenziu a dopravu pre horského sprievodcu.

Všetky ceny sú uvádzané len za sprievodcovské služby bez poplatkov za vstupy do objektov, na lanovky, bez poistenia klientov a dopravy.

V prípade hromadných viacčlenných zájazdov nás kontaktujte ohľadne cenovej kalkulácie.

Aké výhody má túra s horským sprievodcom?

Horský sprievodca má odbornú kvalifikáciu – teda špeciálne vzdelanie na výkon horskej sprievodcovskej činnosti podľa zákona 544/2002. Z.z. o Horskej záchrannej službe v znení neskorších predpisov.
Kvalifikácia a nadobudnutie skúseností horského sprievodcu sú zamerané na: poskytnutie prvej pomoci, zorganizovanie záchrany, navigáciu a orientáciu v teréne, bezpečnosť v horskom teréne – použitie lanových techník, organizácia a vedenie skupiny, plánovanie túry, prežitie, vyhodnotenie rizík a zaistenie bezpečnosti všetkých sprevádzaných osôb, pozná horské prostredie faunu, flóru geológiu,...
Zoznam kvalifikovaných horských sprievodcov nájdete na oficiálnej stránke Slovenskej asociácie horských sprievodcov www.horskysprievodca.eu.
Každý horský sprievodca Slovenskej asociácie horských sprievodcov má medzinárodnú licenciu UIMLA a môže klientov sprevádzať po horách doma i v zahraničí.
Medzi horskými sprievodcami neexistuje „neskúsený“ človek. Každý z nás absolvoval 2 až 3 ročné náročné školenie ukončené záverečnými skúškami a každé 3 roky absolvujeme preskúšanie.
Plánovanie túry je základou zručnosťou každého horského sprievodcu a veľmi súvisí s bezpečnosťou klienta na túre v horách. On sám klientom odporučí, aké vybavenie na ktorú túru je potrebné mať. Výstroj a výzbroj na túru vie zabezpečiť horský sprievodca, alebo odporučí klientovi  najbližšiu požičovňu.
V každom ročnom období sa dá absolvovať túra, veľakrát záleží na správnej výzbroji ako napríklad: Lavínová výbava – (lavínový vyhľadávač, lavínová sonda, lavínová lopata), ferratový set, prilba, nesmeky alebo stúpacie železá, skialpinistická výstroj atď.).  
V horských oblastiach vie horský sprievodca predpovedať vývoj lokálnych podmienok a počasia, posúdi mieste nebezpečenstvá, snehové podmienky, lavínové nebezpečenstvo, výskyt búrok atď.
Aj v sprievode horského sprievodcu je potrebné, aby klient mal uzavreté poistenie do hôr pre zásah Horskej záchrannej služby. Každý horský sprievodca s platnou licenciou Slovenskej asociácie horských sprievodcov musí mať uzavreté poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu.
Medzi horskými sprievodcami sú ľudia pracujúci ako horskí záchranári, ale aj strážcovia národných parkov, ktorí dokonale poznajú terén a okrem podrobného miestopisu Vám porozprávajú svoje zážitky, skúsenosti z hôr, smutné, ale hlavne vtipné príhody. 

Mám absolvovaný kurz IML v zahraničí a chcem si otvoriť živnosť na Slovensku (Chcem si urobiť kurz IML v zahraničí čo najskôr)

Slovenská asociácia horských sprievodcov (ďalej len SAHS) bola požiadaná o členstvo v SAHS, pričom vzdelanie potrebné na vykonávanie horskej sprievodcovskej činnosti získali v inej krajine, ktorá je členom UIMLA. Počet týchto absolventov narastá a do tejto skupiny patria aj ľudia, ktorí chcú získať vzdelanie rýchlejšie, snažia sa nájsť organizáciu v zahraničí, kde kurz absolvujú a myslia si, že prídu domov, vybavia si živnosť a môžu pracovať. Je to trocha zložitejšie.
Je preto nevyhnutné oboznámiť ašpirantov o kurz IML, ktorí sú nedočkaví, resp. z iných dôvodov si urobili alebo chcú robiť kurz v zahraničí, aby vedeli o všetkých okolnostiach, ktoré sú s týmto ich rozhodnutím spojené. 
Očakávame, že tieto informácie záujemcovia o kurz v inej krajine dostanú aj od organizácie, kde si chcú (zvyčajne Slováci) kurz urobiť a budú s našimi podmienkami oboznámení ešte pred začiatkom kurzu, aby sa zbytočne vyhli nepríjemným zisteniam, keď budú mať ukončený kurz, v ruke zahraničný certifikát a živnosť na Slovensku im nebude umožnené otvoriť. Tieto pravidlá platia rovnako pre všetkých uchádzačov, nielen s trvalým pobytom na Slovensku, ale v rámci EÚ.
Držitelia osvedčenia o absolvovaní kurzu IML (International Mountain Leader) pod hlavičkou UIMLA s trvalým pobytom na Slovensku, ktorí si chcú na Slovensku živnosť musia urobiť niekoľko krokov, bez ktorých im nebude možné vydať osvedčenie SAHS. Valné zhromaždenie SAHS odsúhlasilo podmienky prijatia spomínaných žiadateľov, so vzdelaním IML zo zahraničia takto:

Keďže na výkon horskej sprievodcovskej činnosti, ako regulovaného povolania, je potrebná viazaná živnosť na Slovensku a nie je našimi úradmi vydaný EPC – (European professional card), overiť a uznať odbornosť uchádzača, pre výkon horskej sprievodcovskej činnosti na Slovensku, môže len SAHS, v zmysle Zákona č.544/2002 Z.z. o Horskej záchrannej službe, v znení zmien a dodatkov k 15.11.2015. Školenie a výcvik uchádzača o povolanie horského sprievodcu SAHS prebieha na základe vyhlášky Ministerstva vnútra č. 97/2016 Z.z., čo je v súlade so zákonom č. 544/2002 Z.z. o Horskej záchrannej službe v znení v znení zmien a dodatkov k 15.11.2015. SAHS a aj uchádzač musí dodržať aj ďalšie zákony, medzi ktoré patrí Zákon č. 422/2015 Z.z.,  (Zákon o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov z 25. novembra 2015) z ktorého vyplývajú povinnosti pre uznanie kvalifikácie v § 3 odsek 2 písmeno d) a §15 a §16.

 • Po získaní kvalifikácie je potrebné vykonávať neprerušenú odbornú prax v krajine, kde bolo vzdelávanie uskutočnené, alebo musí byť v pracovnom pomere počas troch po sebe nasledujúcich rokov alebo v rovnocennom trvaní pracovného pomeru na kratší pracovný čas počas predchádzajúcich desiatich rokov.
 • Pre možné rozdiely vo vzdelaní medzi jednotlivými národnými asociáciami, SAHS, pri splnení predchádzajúcich legislatívnych podmienok, si vyhradzuje SAHS právo na odborné preskúšanie žiadateľa.
 • Poplatok za jednorazové overenie kvalifikácie a vydanie osvedčenia SAHS je 500,-€. V poplatku sú započítané administratívne a lektorské náklady spojené s overením kvalifikácie, rozdielovej skúšky a náklady na vydanie osvedčenia. V prípade zistených nedostatkov a rozdielov v kvalifikácií, budeme požadovať doplnenie chýbajúcich zručností a vedomostí, resp. absolvovanie potrebných kurzov. V poplatku overenia kvalifikácie nie je započítaná cena za prípadné doplnenie chýbajúcej kvalifikácie.
 • Po doplnení chýbajúcej kvalifikácie uchádzač opätovne požiada SAHS o preskúšanie a je povinný ešte raz zaplatiť poplatok za preskúšanie vo výške 500,- €.
 • Uchádzač o overenie kvalifikácie má podľa Skúšobného poriadku nárok byť preskúšaný najviac dvakrát. 
 • Následne po úspešnom overení kvalifikácie bude záujemcovi vydané osvedčenie SAHS o absolvovaní vzdelania.

Otázky, s ktorými sme sa stretli:
Za koľko by boli tie rozdielové školenie a skúšky?
Rozdielové skúšky stoja dnes 500 euro, keď všetko spravíte, dostanete osvedčenie zo SAHS, stanete sa našim členom a vybavíte si živnosť na Slovensku.
Koľko budú stáť rozdielové školenie záleží na tom, koľko čiastkových skúšok by ste neurobili. Napríklad, ak neurobíte pohyb v zimných horách – lyžovanie, lavínovú problematiku a napríklad navigáciu v lete, budete robiť minimálne 3 kurzy po tri dni. Možnosti sú dve: budete zaradený do rozbehnutého kurzu, budete čakať na jeho konanie, alebo si zaplatíte individuálny kurz (napr. 3 dni x 200,- euro lektorné krát tri kurzy).
Ak sa pýtate na to, za koľko času budú rozdielové skúšky, to záleží na tom, kedy si kurz v zahraničí urobíte. Pošlete zahraničný certifikát, zdokladujete prax  (3-10 rokov) a po tom sa to bude konať overovanie kompetencií.
Ak som Vás správne pochopil aj keby som absolvoval skúšky na Slovensku u Vás na to aby mi bolo vydané osvedčenie pre otvorenie živnosti bude potrebné sa zamestnať na TPP na 3 roky alebo sezónne 10 rokov?
Nie! Ak si urobíte kurz na Slovensku, dostanete osvedčenie automaticky po úspešnom absolvovaní záverečných skúšok a odovzdaní potrebných písomností. Podmienka praxe platí len ak si kurz urobíte v zahraničí a tam tiež musíte reálne pracovať – vykazovať potrebnú prax. Príklad: Ak si kurz budete chcieť urobiť v Bulharsku, môže byť vaše rozhodnutie motivované tým, že tam napríklad máte frajerku s ktorou žijete a chcete tam aj pracovať. Budete tam žiť 4 roky a potom sa rozídete a vrátite na Slovensko. Potom budete dokladovať vzdelanie z Bulharska  a prax  tiež odtiaľ. Urobíte rozdielové skúšky a hotovo.
Keby som chcel absolvovať kurz u Vás, koľko dopredu sa musím ozvať?
Stačí aj týždeň pred konaním kurzu, štandardne mesiac pred začiatkom kurzu posielame informácie o mieste konania záujemcom a potrebné doklady na podpis. Formulár záujemcu o kurz IML si môžete vyplniť aj teraz.
Na akej úrovni je potrebné vedieť sa lyžovať?
Čím lepšie, tým väčšie šance na prijatie máte. Niektorí ašpiranti si zaplatia lektorov lyžovania, aby to zvládli. Ale to neznamená, že ak budete lyžovať ako Ingemar Stenmark, tak padneme pred vami na kolená. Ak nezvládnete fyzický test, navigáciu, pohyb v skale, tak to asi nepôjde. Všetko sa posudzuje komplexne.

 

Oznamovacia povinnosť zahraničných medzinárodných horských sprievodcov UIMLA pri pôsobení v SR

Každý medzinárodný horský sprievodca zo zahraničia, ktorý nie je členom SAHS je povinný pred začiatkom svojej práce na území SR nahlásiť svoju činnosť príslušným orgánom a to aj v tom prípade, ak je jeho skupina napr. z ČR a aj CK, pre ktorú pracuje bude mu vyplácať mzdu v ČR a to aj v prípade, že ide o jednorázovú akciu. Vyplnenie formuláru a jeho akceptovanie úradmi SR je nevyhnutnou súčasťou činnosti IML na území SR. V prípade, že tento úkon nebude uskutočnený, sú porušované zákony SR!

Každý IML, aj ak ide o jednorázovú prácu musí vyplniť formulár "Oznámenie o cezhraničnom poskytovaní služieb na územi SR", ktorý je v slovenskom a anglickom jazyku.

Presné informácie k nahlasovaniu nájdete kliknutím na odkaz: "Cezhraničné poskytovanie služieb"

Na tento formulár sa dá dostať aj cez stránku ministerstva vnútra

Cesta k nájdeniu informácií:

 • Sekcia MV SR
 • Verejná správa
 • Živnostenské podnikanie
 • Cezhraničné poskytovanie služieb

Elektronický formulár cezhraničnej spolupráce

Petícia: "ZACHOVAJME ŠTRBSKÉ PLESO PRÍRODE!"

Vážení kolegovia, milovníci hôr a prírody

Týmto sa aj my, horskí sprievodcovia, pripájame k všetkým, ktorým záleží na ochrane prírodného prostredia ako aj na prírodných a kultúrnych hodnotách tejto krajiny.
Pridávame sa k výzve ministra životného prostredia Jána Budaja adresovanej starostovi obce Štrba, poslancom obecného zastupiteľstva obce Štrba ako aj prednostovi Okresného úradu Poprad a jeho pracovníkom, aby odložili svoje rozhodovanie o zmene územného plánu obce Štrba až do momentu, dokedy nebude schválená zonácia, a s tým súvisiaci “program starostlivosti” nášho najstaršieho národného parku - Tatranského národného parku (TANAP).

Petíciu môžete podporiť aj vy: https://www.mysmeles.sk/peticia-strbske-pleso

Ďakujeme :-)

Rada Slovenskej asociácie horských sprievodcov

Valné zhromaždenie UIMLA V Rumunsku (Jeseň 2019)

V dňoch 8.-9.11.2019 sa koná v rumunskom Brašove výročné valné zhromaždenie Únie medzinárodných horských sprievodcov. 

Valného zhromaždenia sa zúčastnilo 23 krajín z celého sveta.
Okrem členských krajín prišli na zhromaždenie ašpirantské krajiny (Slovinsko, Švédsko, Maďarsko, Čile a Japonsko), vrátane kandidátov o členstvo v UIMLA z Nepálu.
Následne po prezentácii národnej asociácie sa Nepál stal ďaľšou ašpirantskou krajinou UIMLA.
V programe sa pokračovalo náčrtom vízie budúcnosti pre UIMLA ako organizácie, ktorá úzko spolupracuje s inými organizáciami ako sú UIAA, UIAGM a IKAR.
Prekvapujúco sa plánovaný program prvého dňa stihol dodržať. 
Na druhý deň rokovania prebehli voľby kde bola zvolená nová rada UIMLA:
Prezident UIMLA: Alvaro Bastero Gil - Španielsko
Viceprezident: Sylvain Jugand - Francúzsko
Pokladník: Roberto Fusari - Taliansko
Technická komisia: Bill Bailey - Česká republika
Funkcia sekretára rady UIMLA momentátle neobsadená pretože zvolený sekretár Peter Mienes sa vzdal svojej pozície.

 

Valné zhromaždenie UIMLA Brašov (Rumunsko)

Valné zhromaždenie UIMLA na Slovensku (jeseň 2018)

V dňoch 7.-11.11.2018 sa v AquaCity resort v Poprade konalo výročné valné zhromaždenie delegátov UIMLA. Prvý krát sa VZ koná u nás a naša organizácia si svoju hostiteľskú povinnosť splnila na jednotku. 
V oba dni rokovania sa schvaľoval rozpočet organizácie na nasledujúci rok spolu s výškou poplatku na člena národnej asociácie. 
Celý schvaľovací proces trval dlho, pretože niektorí členovia s rozpočtom nesúhlasili a tým blokovali ďalšie body rokovania.
V rámci rozširovania organizácie sa prezentovali nové krajiny (Švédsko, Maďarsko a Slovinsko), ktoré sa pripojili k ašpiratským krajinám (Chile a Japonsko).
Po odznení prezentácií zo zimných a letných hodnotení ašpiranských krajín, ktoré absolvovali celý hodnotiaci proces sa po hlasovaní stali Macedónsko a Rakúsko plným členom UIMLA a tým rozšírili počet krajín na 19.
Delegáti dostali informácie o záujme ďalších krajín stať sa členmi UIMLA. Medzi také krajiny patrí Kyrgistan, Irán, Nórsko, Nepál a USA.
Na záver celého podujatia v Poprade sa konal Gala večer, na ktorom sme mohli privítať prezidenta SR pána Andreja Kisku a nášho najlepšieho himalaistu Petra Hámora.
Úprimne musíme poďakovať všetkým našim členom, ktorí sa podieľali na organizácii VZ a našim priateľom a podporovateľom za materiálnu pomoc, bez ktorej by stretnutie nebolo také úspešné.

Pozri čo dokážem

Práca horského sprievodcu je zaujímavá aj preto, že sa stretáva s ľuďmi s rovnakou záľubou pre pohyb v horách. Hory neobmedzujú ľudí vekom, navštevujú ich turisti od  3 do 80 a viac rokov, ani kondíciou a zdravotným stavom.
Niektorí, aj napriek zdravotným ťažkostiam na túto záľubu nezanevreli. Iní sa snažia posúvať svoje limity a prekonávať samých seba.
Hranice ľudských možností sa posúvajú každým dňom, okrem iného aj  prekonávaním svetových rekordov u športovcov.
Rovnaké možnosti už ale majú aj ľudia s rôznymi zdravotným obmedzeniami. Jednou z takýchto skupín sú diabetici. Pred niekoľkými  rokmi by veľká väčšina z nich nemala šancu dostať sa na niektorý z tatranských štítov. Dnes je to vďaka inzulínovým pumpám možné.
Jeden z najväčších svetových výrobcov takýchto zariadení Medtronic, v spolupráci so Slovenskou asociáciou horských sprievodcov,  zorganizoval výstup na Rysy.  
Za krásneho, slnečného, letného dňa vystúpilo spoločne vyše 60 mladých ľudí s cukrovkou  zo Slovenska, Česka, Maďarska, Slovinska a Rumunska na vrchol.
Okrem častejších zastávok zameraných na kontrolu hladiny cukru prebehol výstup bez  problémov. Nápomocní počas celej túry boli aj lekári – špecialisti, ktorí diabetikom radili ako postupovať pri zvýšení námahy a aké hodnoty cukru si majú strážiť. Čo robiť, ak sa im hladina zvýši alebo zníži.
Potvrdilo sa v plnej miere, že toto ochorenie v dnešnej dobe nebráni ľudom športovať a teda ani chodiť po horách.
Dôkazom úplného zvládnutia náročného zdravotného stavu diabetika je náš kolega - horský sprievodca, ktorý s týmto ochorením dokáže plnohodnotne pracovať a spolu s ním aj celá skupina, ktorá vyšla na vrchol,  za čo si všetci zaslúžili obdiv všetkých zdravých. 

Text a foto: Peter Svätojánsky